Choose language:

Nasze certyfikaty
Jesteśmy najlepsi i mamy na to dowody!
CZYTAJ WIĘCEJ
Logistyka
Organizacja i planowanie przewozu towarów
CZYTAJ WIĘCEJ
Spedycja
Sprawny przepływ surowców i materiałów
CZYTAJ WIĘCEJ
Transport
Przewóz towarów w kraju i za granicą
CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna

Pora na wymianę akumulatora!

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Sprawdzenie stanu akumulatora można powierzyć specjaliście od elektryki, można go jednak również dokonać samodzielnie, np. korzystając ze specjalnych testerów, znajdujących się w warsztatach lub serwisach samochodowych. Większość z tych punktów nie pobiera za taką usługę opłaty. By uniknąć przedwczesnej i niepotrzebnej wymiany akumulatora, zalecane jest ponadto regularne kontrolowanie kilku jego parametrów. W przypadku akumulatorów obsługowych należy raz do roku sprawdzić poziom elektrolitów i pilnować, by nie był on zbyt niski. Warto również regularnie badać stan naładowania akumulatora za pomocą areometru. Jeśli zmierzona za jego pomocą gęstość elektrolitu będzie miała wartość mniejszą niż 1,25 g/cm3, bateria wymaga naładowania. Zbadać zużycie akumulatora można również mierząc napięcie podczas zimnego rozruchu – jeśli jest ono niższe niż 10 V, to znak, że zasobnik należy wymienić na nowy. 

Jak wybrać akumulator? 

Zakup akumulatora powinien być uzależniony od zaleceń producenta, które znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. By wybrać najlepsze urządzenie, warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów, takich jak: 

- napięcie: optymalna wartość wynosi 12V, 

- pojemność i prąd rozruchu: uzależniona od zaleceń producenta, 

- kształt i ułożenie: by zakupiony model akumulatora można było zamontować w pojeździe, należy go dopasować do niego pod kątem wymiarów i rozłożenia biegunów, 

- data produkcji: zalecany jest wybór modeli, które zostały wyprodukowane co najmniej 6 miesięcy wcześniej.

NASZA OFERTA