Jak bezpiecznie pokonać długą trasę?

Kto jak kto, ale kierowcy ciężarówek wiedzą co to długie trasy. Spędzają za kółkiem godziny, tygodnie, miesiące, pokonując setki albo i nawet setki tysiące kilometrów. By wytrzymać tak długie i intensywne trasy, powinni stosować się do określonych zasad, które pomagą im zachować bezpieczeństwo w podróży. Jakie to zasady?

Kto jak kto, ale kierowcy ciężarówek wiedzą co to długie trasy. Spędzają za kółkiem godziny, tygodnie, miesiące, pokonując setki albo i nawet setki tysiące kilometrów. By wytrzymać tak długie i intensywne trasy, powinni stosować się do określonych zasad, które pomogą im zachować bezpieczeństwo w podróży. Jakie to zasady? O tym poniżej.

Odległość między autami – zasada 3 sekund

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa podróży jest zachowanie odpowiedniej odległości między poszczególnymi samochodami poruszającymi się na drodze. Przyjmuje się, że kierowca powinien wypracować taki odstęp, by w miejscu, do którego dojechał kierowca przed nim, znaleźć się po ok. 3 sekundach. Czemu akurat po 3 sekundach? Obliczmy! Średni czas reakcji kierowcy na trudność, która pojawi się na drodze wynosi od 0,8 do 1 sekundy. Do tego dochodzi czas reakcji – ok. 0,5 sekundy i uruchomienie hamulców ok. 02,-0,3 sekundy. Razem: ok. 2 sekundy. Dodatkowa sekunda to zapas na wypadek trudniejszych warunków na drodze lub gorszej formy kierowcy. W przypadku wyjątkowych niedogodności warto tę granicę jeszcze bardziej zwiększyć.

Pauzy!

Jazda bez przerw mija się z celem! Zmęczony kierowca stanowi zagrożenie na drodze: ma opóźniony czas reakcji, niższą zdolność do prawidłowej interpretacji sytuacji na drodze oraz tendencje do zaśnięcia za kierownicą. O konsekwencjach takich zachowań nie trzeba chyba pisać. Zatem, jeśli kierowca chce uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, musi odpoczywać. W przypadku kierowcy zawodowego pauza powinna pojawiać się nie rzadziej niż co 4,5 godziny, a cały dzień pracy za kółkiem powinien zamknąć się w czasie 9 godzin.

Jazda defensywna

Podczas długich podróży warto kierować się zasadami jazdy defensywnej. Co to za zasady? Zostały opracowane w połowie XX wieku w Stanach, skąd dotarły na grunt skandynawski i zdobyły popularność w Europie. Na czym polega jazda defensywna? Główną jej ideą jest unikanie zagrożeń, które da się przewidzieć. Kierowca dba zatem o wybór odpowiedniej trasy i pory podróży, do tego wystrzega się ryzykownych manewrów i wcześnie sygnalizuje swoje zamiary na drodze. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się znacząco ryzyko wypadku, ale spada także zużycie paliwa w samochodzie!