Gotówka z faktury już po 14 dniu tylko z HIT

Choose language:

Tylko z HIT
Gotówka z faktury już po 14 dniach
CZYTAJ WIĘCEJ
Nasze certyfikaty
Jesteśmy najlepsi i mamy na to dowody!
CZYTAJ WIĘCEJ
Logistyka
Organizacja i planowanie przewozu towarów
CZYTAJ WIĘCEJ
Spedycja
Sprawny przepływ surowców i materiałów
CZYTAJ WIĘCEJ
Transport
Przewóz towarów w kraju i za granicą
CZYTAJ WIĘCEJ
Strona główna

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Każdy, kto chce prowadzić działalność gospodarczą w obszarze transportu krajowego lub międzynarodowego, musi posiadać specjalny certyfikat potwierdzający posiadanie wiedzy niezbędnej do prowadzenia tego rodzaju biznesu. Są tacy, którzy te przepisy konsekwentnie omijali, jednak od jakiegoś czasu stało się to zdecydowanie trudniejsze.

Certyfikat kompetencji zawodowych przewodnikach - dlaczego warto mieć?

By uzyskać certyfikat, przewoźnik musi nabyć podstawową wiedzę, która obejmuje zagadnienia związane z prawem cywilnym, handlowym i podatkowym, a także z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczeństwa drogowego, a następnie zdać egzamin w Instytucie Transportu Drogowego. Po zaliczeniu egzaminu kandydat otrzymuje nie tylko certyfikat, ale również ogromny zasób wiedzy, która jest nieoceniona przy prowadzeniu firmy transportowej.

Zobacz także: Jak powstał HIT Transport - kwestie formalne

Jak omijają przepis firmy transportowe?

Nie wszyscy uznają jednak wartość pozyskanej w ten sposób wiedzy. Wielu przewoźników decyduje się na ominięcie tego nakazu, korzystając z niewielkiej luki w prawie. Zgodnie z przepisami, mała firma transportowa, która stara się o licencję, nie musi mieć w swoich szeregach osoby z certyfikatem. Wystarczy bowiem, że zawrze umowę cywilnoprawną z osobą, która taki certyfikat posiada i zobowiąże się do zarządzania transportem w danym przedsiębiorstwie.

“Użyczanie” certyfikatów firmom transportowym już się nie opłaca

Taki zabieg staje się jednak coraz mniej opłacalny. Po wprowadzeniu w 2018 r. surowszych kar za wykroczenia w firmie transportowej, zarządzający firmą są narażeni na bardzo wysokie kary - nawet do 3000 zł podczas jednej kontroli. Takie kary mogą osłabić reputację przewoźnika, a nawet doprowadzić do cofnięcia certyfikatu. Wydaje się zatem, że z uwagi na poważne konsekwencje, związane z “użyczaniem” certyfikatów, osoby, które do tej pory to robiły, będą się decydować na to dużo rzadziej, a posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych będzie normą wśród wszystkich przewoźników. Trzymamy za to kciuki!

Zobacz także: Nasze certyfikaty

NASZA OFERTA