4 polskie filmy o transporcie, które powinieneć obejrzeć

Firmy transportowe czekają spore zmiany. Unia Europejska po raz pierwszy w swojej historii zajęła się bowiem kwestią redukcji emisji dwutlenku węgla przez pojazdy ciężarowe. Co wynikło z jej ustaleń? O tym poniżej.

Transport a ekologia

Jak pokazują badania, ciężarówki poruszające się po krajach Unii Europejskiej wyemitowały w 2015 roku ok. 366 mln ton dwutlenku węgla. Co ciekawe – od 1990 roku ilość ta praktycznie się nie zmieniła.

Wg statystyk transport odpowiada za ponad 20% emisji CO2 w UE, w negatywny osób wpływając za środowisko i przyszłość naszej planety. By zmniejszyć to zjawisko, negocjatorzy z państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego spotkali się wczoraj, by porozumieć się w sprawie norm emisji spalin dla pojazdów ciężkich.

Jakie normy emisji dla ciężarówek w firmach transportowych

Zgodnie z ustaleniami emisja dwutlenku węgla w pojazdach ciężarowych i autobusach ma zmniejszyć się o 15% do 2025 roku, a docelowo – o 30% do 2030 roku. Co to oznacza dla firm transportowych? Obliczenia pokazują, że ograniczenie emisji CO2 o 15% to oszczędność na paliwie rzędu 20 tys. euro na jeden pojazd ciężarowy, zaś redukcja o 30% to już 60 tys. euro więcej w kieszeni każdego przewoźnika (w przeliczeniu na jedną ciężarówkę eksploatowaną w okresie 5 lat).

Minusem nowych założeń jest to, że spowodują zapewne wzrost cen pojazdów ciężarowych. Rozwiązania zaproponowane przez UE nie podobają się organizacji ACEA, która zrzesza największych producentów ciężarówek. Jej zdaniem zrównanie norm dla samochodów ciężarowych z normami dla osobówek to nieporozumienie wynikające z braku zrozumienia różnic pomiędzy tymi pojazdami.

By wejść w życie, nowe ustalenia muszą zostać zaakceptowane przez ministrów i europosłów na sesji plenarnej.

Dobra firma transportowa – odpowiedzialna firma transportowa

Zaproponowane przez Unię Europejską rozwiązania to istotny krok w kierunku zmniejszenia emisji szkodliwych gazów przez branżę TSL. Trzeba bowiem pamiętać, że oprócz działalności biznesowej opartej na zysk, każda firma transportowa powinna podejmować działania społecznie odpowiedzialne, zarówno w obszarze środowiska, jak również pomocy potrzebującym. Bo dobra firma transportowa to przede wszystkim odpowiedzialna firma transportowa!