Ukryte wady auta przy sprzedaży. Co robić?

Jeżeli kupiłeś samochód z poważnymi uszkodzeniami, które zostały zatajone przed Tobą, masz prawo obciążyć poprzedniego właściciela kosztami naprawy

Jeżeli kupiłeś samochód z poważnymi uszkodzeniami, które zostały zatajone przed Tobą, masz prawo obciążyć poprzedniego właściciela kosztami naprawy. W przypadku, gdy sprzedający celowo zataił poważne wady w samochodzie, może być oskarżony o oszustwo. Warto jednak podkreślić, że jeżeli awaria w Twoim nowo nabytym aucie wynika z normalnego użytkowania, sprzedający nie ponosi za nią odpowiedzialności.

Sytuacja ulega zmianie w chwili, gdy występują wady, którymi pojazd jest obciążony lub które są następstwem poważnej, ukrywanej kolizji z przeszłości. W takiej sytuacji osoba kupująca ma prawo dochodzić roszczeń na zasadzie rękojmi lub niezgodności towaru z umową. Podobnie jest w sytuacji, gdy już po zawarciu umowy kupna-sprzedaży, sprzedający wyjął z samochodu radio czy inną wartościową rzecz.

Co zrobić, gdy po kupnie auta dowiedziałeś się o jego ukrytych wadach?

Przede wszystkim należy jak najszybciej powiadomić o tym poprzedniego właściciela. Jest na to miesiąc od wykrycia usterki. Przekroczenie tego terminu wiąże się z utratą uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne ( niezależnie od tego wygasają one po pół roku).

Istotnym faktem jest również to, że terminy nie obowiązują, gdy sprzedawca podstępnie i świadomie zataił usterkę. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi daje możliwość żądania:

– usunięcia wad,

– wymiany rzeczy na pozbawioną mankamentów,

– obniżenia ceny,

– odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży;

Bywają sytuacje, w których przeoczyliśmy pewne wady samochodu lub osoba sprzedająca fachowo je przed nami ukryła. Warto zatem wiedzieć, jakie poczynić kroki, aby nie dać się oszukać.